wtorek, 22 października 2013

To juz koniec...

Dzisiaj wracam do Polski... I znowu zegnam sie z najblizszymi... Pol roku. Jak sie to pisze, czy mowi, to wydaje sie tak duzo... A mija tak szybko...
Do zobaczenia... W realu, albo znowu na blogu za czas jakis...

piątek, 11 października 2013

Kulinarna uczelnia...

The Culinary Institute of America (CIA) jest najwazniejsza i najbardziej prestizowa uczelnia kulinarna w USA. Instytut zalozony zostal w 1946 roku jako New Haven Restaurant Institute w New Haven w stanie Connecticut. W 1951 roku nadano mu obecna nazwe. Natomiast w 1972 roku zostal przeniesiony do Hyde Park w stanie Nowy Jork, miejscowosci znajdujacej sie w malowniczej Dolinie Rzeki Hudson. Uczelnia posiada takze swoje kampusy w Kalifornii, Teksasie oraz w Singapurze.




The Culinary Institute of America, Hyde Park, NY.



Na kampusie... Gazony, w ktorych zamiast tradycyjnych kwiatow, znajduja sie jadalne rosliny...

Ulica Tymiankowa. Wszystkie uliczki maja roslinne nazwy...

Na terenie kampusu znajduja sie trzy restauracje - The Bocuse Restaurant, Ristorante Caterina de Medici oraz American Bounty. Pracuja w nich studenci CIA, odbywajac tym samym praktyki. Restauracje sa niezwykle popularne i zeby zjesc jakis posilek trzeba dokonac rezerwacji na kilka tygodni wczesniej... Jedzenie jest znakomite, wykwintne i przepieknie podane.
Uczelnie te ukonczyl m. in. Maciej Kuron i Anthony Bourdain, znany z telewizyjnych podrozy kulinarnych.

 Deser, ktory zostal przygotowany w American Bounty.


 

 Biblioteka, otwarta w godzinach 7 - 23...

Dolina Rzeki Hudson, jeden z najpiekniejszych regionow wschodniej czesci Stanow Zjednoczonych.
Zdjecie wykonalam z terenu kampusu CIA. Niestety ani moje umiejetnosci, ani aparat, ani pogoda nie pozwolily mi na zrobienie dobrych zdjec. Mam jednak nadzieje na powrot w te urokliwe strony...

wtorek, 8 października 2013

Spektakl z gwiazda...

W ubiegla sobote, juz wlasciwie pod koniec mojego pobytu w Stanach, mialam okazje nieomal spojrzec w oczy prawdziwej gwiezdzie... ;) No i stwierdzic, czy jest tak samo urodziwy jak na duzym ekranie. A przede wszystkim czy jego debiut na Brodway'u jest udany. Mowa tu o Orlando Bloom, ktory wystepuje na scenie The Rodgers Theater w Nowym Jorku w szekspirowskim dramacie Romeo i Julia. Ponowna adaptacja majacego ponad 400 lat dziela Williama Szekspira byla zapewne wyzwaniem dla rezysera Davida Leveaux. Zatem czas akcji dramatu zostal przeniesiony do wspolczesnosci, a skonfliktowane rody maja rozne kolory skory... Do tego gwiazda w osobie Orlando Bloom i ... sukces murowany. Ironizuje sobie troche, ale prawde mowiac jest to udana adaptacja. Jezeli powszechnie znany dramat wyciska lzy widzom, to swiadczy jednak o ogromnym  kunszcie aktorskim odtworcow postaci tragedii. I przy tak doskonalej grze, nie trzeba rozumiec wszystkich wypowiadanych slow, aby wlasciwie odebrac emocje przekazywane przez aktorow...
Julie gra mloda czarnoskora aktorka Condola Rashad, Romeo to Orlando Bloom, ojcem Laurentym jest kanadyjski aktor Brent Carver, a nianie gra Jayne Houdyshell. 





czwartek, 3 października 2013

Najwieksza Ksiaznica swiata...

Budynek im. Thomasa Jeffersona

Biblioteka Kongresu Stanow Zjednoczonych (ang. Library of Congress) powstala w 1800 roku. Wtedy to na polecenie prezydenta Johna Adamsa przeniesiono zapewne niewielki ksiegozbior z Filadelfii,  dotychczasowej stolicy Stanow Zjednoczonych, do siedziby rzadu w Waszyngtonie. Oprocz tego za kwote 5 tys dolarow zakupiono w Londynie 740 ksiazek i 3 mapy. W 1815 roku Kongres nabyl dla biblioteki, gromadzona przez 50 lat kolekcje 6487 ksiazek Thomasa Jeffersona. Pozary dwukrotnie, w 1814 i 1857 roku  niszczyly zbiory. W 1865 roku biblioteka liczyla  80.000 vol. Od 1870 roku otrzymywala egzemplarz obowiazkowy kazdego druku wydanego w Stanach Zjednoczonych. W 1876 miala juz 300.000 vol i od tego czasu stala sie najwieksza biblioteka w kraju.
Ksiegozbior ulokowany byl w budynku Kongresu na strychu, a pozniej w holu. Nowy gmach dla biblioteki oddany zostal do uzytku w 1897 roku. Biblioteka byla instytucja rzadowa, wybudowano ja wiec na terenie Capitol Hill, tuz obok budynku Kongresu.



Gmach Biblioteki Kongresu wybudowano w stylu Beaux Arts, wg projektu Johna L. Smithmaeyera i Paula J. Pelza, z bogactwem przeroznych zdobien, nad ktorymi pracowalo ponad 40 amerykanskich malarzy i rzezbiarzy. Kopula budynku pokryta jest 23-karatowym zlotem. 
W 1980 roku gmach otrzymal imie Thomasa Jeffersona.


 Czytelnia Glowna, z alegorycznymi posagami, przedstawiajacymi: Religie, Historie, Sztuke, Filozofie, Poezje, Prawo, Nauke i Handel.


 Reprezentacyjny hol. Galerie wykonano z bialego marmuru.

Wejscie do Czytelni Azjatyckiej.

W glebi mozaika, przedstawiajaca Minerwe.

Biblioteka Kongresu Stanow Zjednoczonych pelni funkcje biblioteki narodowej. Jest najwieksza biblioteka na swiecie. W jej zasobach znajduje sie 155 mln materialow bibliotecznych, w tym 35 mln ksiazek w 460 jezykach, 68 mln rekopisow, ponad 5 mln map, wiecej niz 15 mln fotografii, 120.000 komiksow  itd.
Zbiory rozmieszczone sa w trzech budynkach: im. Thomasa Jeffersona, im. Johna Adamsa, ktory zostal oddany do uzytku w 1939 roku i im. Jamesa Madisona, ktory zostal otwarty w 1981 roku. 
Polki w tej  bibliotece zajmuja dlugosc ok 1.400 km... 
Biblioteka dysponuje 25 czytelniami, w tym 3 sa wylacznie dla kongresmenow.
W kolekcji znajduje sie doskonale zachowany egzemplarz Biblii Gutenberga, prywatne ksiegozbiory m. in. Hitlera, Theodora Roosevelta, rosyjskiej rodziny krolewskiej Romanowow i wiele innych wspanialych i rzadkich ksiag.

Biblia Gutenberga.

Fragment kolekcji Thomasa Jeffersona.